- COBISS - razno
Pitanja
Odgovori
Lokalne baze podataka su baze podataka biblioteka. Međusobno su povezane preko uzajamne bibliografsko-kataloške baze podataka COBIB.BH koja sadrži bibliografske podatke i podatke o fondu iz svih lokalnih baza podataka.
Unos podataka o bibliografskim jedinicama vrši se u lokalnim bazama podataka biblioteka/knjižnica koje su uključene u sistem COBISS.BH. Istovremeno sa unosom u lokalnu bazu podataka ažurira se i uzajamna baza podataka COBIB.BH. Lokalne baze podataka same po sebi predstavljaju cjelinu (tj. katalog biblioteke/knjižnice), a u odnosu na uzajamnu bazu podataka, one su njeni segmenti. Za istu jedinicu bibliotečke građe u lokalnoj i u uzajamnoj bazi podataka formira se samo jedan zapis koji je zatim, preko uzajamne baze podataka, dostupan svim bibliotekama/knjižnicama u sistemu COBISS.BH
COBISS/OPAC omogućuje online pristup lokalnim bazama podataka i COBIB-u. Stoga, prilikom pretraživanja određene građe, možete da izaberete COBIB.BH ako želite da pretražujete po svim bosansko-hercegovačkim bibliotekama /knjižnicama istovremeno, ili jednu od lokalnih baza podataka ako želite da pretražujete po katalogu određene biblioteke/ knjižnice (npr. Biblioteka Sarajeva):
- pretraživanje u uzajamnoj bazi podataka COBIB.BH:
Nakon izbora pogotka, na ekranu se ispišu bibliografski podaci o izabranoj građi, a na kraju spisak biblioteka/knjižnica koje u svom katalogu (lokalnoj bazi podataka) posjeduju izabranu građu. Program omogućuje i privremeni prelazak u određenu lokalnu bazu podataka za koju se ispiše broj raspoloživih primjeraka te podatak da li je građa slobodna ili pozajmljena (ako je u biblioteci/knjižnici pozajmica automatizovana programskom opremom COBISS/Pozajmica). - pretraživanje u lokalnoj bazi podataka:
Nakon izbora pogotka, na ekranu se ispišu bibliografski podaci o izabranoj građi te na kraju podaci o fondu (broj primjeraka i podatak o tome da li je građa slobodna ili pozajmljena, ako je u biblioteci/knjižnici pozajmica automatizovana programskom opremom COBISS/Pozajmica). I ovdje program omogućava privremeni prelazak u druge lokalne baze podataka koje posjeduju izabranu građu i za koje se ispišu podaci o fondu.
Bibliografski podaci su osnovni podaci o građi: npr. ime autora, naslov knjige odnosno članka, godina i mjesto izdavanja i sl:
- detaljni
- zbirni
Detaljni podaci o fondu evidentiraju se u lokalnoj bazi podataka biblioteke/knjižnice, npr. signatura knjige, inventarni broj, status pozajmice. Podatku pristupamo dok smo priključeni u lokalnu bazu podataka. Zbirni podaci o fondu vode se na nivou uzajamne baze podataka, i to na osnovu detaljnih podataka iz lokalnih baza podataka. Primjer je broj primjeraka za pozajmicu, svih primjeraka, naručenih primjeraka.
Teškoća se može otkloniti odgovarajućom instalacijom web brauzera Microsoft Internet Explorer ili Mozilla Firefox. Budući da možemo da biramo između b/h/s i engleske verzije ta dva brauzera, navodimo mogućnosti na oba jezika (mogućnosti na engleskom navedene su u zagradama).
- Instalacija Microsoft Internet Explorera:
-
U redu menija izaberete opciju Alati (Tools) i kliknete
Internet opcije (Internet Options). Otvori se prozor s različitim
instalacijama brauzera, u kojem izaberete jezičak
Opšte/Opće (General) i za konfigurisanje istorije/historije pretraživanja kliknete dugme
Instalacije (Settings). Kada se otvori novi prozor, izaberete opciju
Prilikom svake posjete web strane (Every time I visit the webpage).
-
U redu menija izaberete opciju Alati (Tools) i kliknete
Internet opcije (Internet Options). Otvori se prozor s različitim instalacijama brauzera, u kojem izaberete jezičak
Veze (Connections) i kliknete dugme Instalacije za LAN
(LAN Settings). Kada se otvori novi prozor, kod proxy servera (Proxy server) isključite opciju
Upotrijebi proxy server za moj LAN (Use a proxy server for your LAN).
-
U redu menija izaberete opciju Alati (Tools) i kliknete
Internet opcije (Internet Options). Otvori se prozor s različitim
instalacijama brauzera, u kojem izaberete jezičak
Opšte/Opće (General) i za konfigurisanje istorije/historije pretraživanja kliknete dugme
Instalacije (Settings). Kada se otvori novi prozor, izaberete opciju
Prilikom svake posjete web strane (Every time I visit the webpage).
- Instalacija Mozilla Firefox:
U redu menija izaberete opciju Alati (Tools) i kliknete Postavljanja (Options…). Otvori se prozor s različitim podešavanjima brauzera, u kojem izaberete jezičak Mrežne instalacije (Network) i za instalaciju konfiguracije brauzera, potrebnog za vezu do Interneta, kliknete dugme Postavljanja (Settings…). U novom prozoru izaberete prvu opciju (No proxy) za isključivanje upotrebe proxy servera.
- Instalacija Google Chrome:
-
U redu sa alatima brauzera kliknemo Chromov meni, a onda opciju Podešavanja. Otvara se prozor u kojem izaberemo opciju
Prikaži napredna podešavanja…. U rubrici Privatnost izaberemo dugme Obriši podatke pregledanja …; potom, sa padajućeg spiska
izaberemo opciju oduvek i kliknemo dugme Obriši podatke pregledanja.
-
Kod opcije Predvidi radnje mreže za poboljšanje učitavanja stranice uklonimo kvačicu.
-
U redu sa alatima brauzera kliknemo Chromov meni, a onda opciju Podešavanja. Otvara se prozor u kojem izaberemo opciju
Prikaži napredna podešavanja…. U rubrici Privatnost izaberemo dugme Obriši podatke pregledanja …; potom, sa padajućeg spiska
izaberemo opciju oduvek i kliknemo dugme Obriši podatke pregledanja.
Zapis o traženoj građi ne može se naći iz slijedećih razloga:
- Bibliografski podaci za stariju građu obično su evidentirani samo u klasičnom (lisnom) katalogu pojedine biblioteke/knjižnice. Predlažemo da podatke provjerite u klasičnom katalogu jedne od većih biblioteka/knjižnica, a za stručnu literaturu u katalogu biblioteke/knjižnice koja pokriva izabrano stručno područje.
- Ako poslije pretraživana u uzajamnoj bazi podataka COBIB.BH ne nađete traženu građu, preporučujemo da pretražite i lokalne baze većih biblioteka. U nekim lokalnim bazama, naime, još uvijek postoji priličan broj lokalnih zapisa o građi koji u bazi COBIB.BH još ne postoje.
- Nijedna biblioteka/knjižnica, koja je uključena u sistem COBISS.BH, nema traženu publikaciju. Biblioteka/knjižnica unese zapis u bazu podataka COBIB.BH za pojedinu bibliografsku jedinicu na osnovu predloška, odnosno same g rađe. Prema tome, zapis za neku publikaciju mogu da unesu samo biblioteke/knjižnice koje tu publikaciju posjeduju ili im je neko pozajmio na određeno vrijeme.
- Prilozi, koji su objavljeni u časopisima, novinama, zbornicima i sličnim publikacijama, obrađeni su prema određenim kriterijima koji su u bibliotekama/knjižnicama različiti. Dva najčešća kriterija jesu važnost tematike za određeno stručno područje i unos bibliografskih jedinica za kompletnost personalne bibliografije.
Do tih teškoća obično dolazi prilikom prebrzog izbora pojedinog pogotka tokom ispisivanja spiska pogodaka. To se obično događa ako korisnik pristupa COBISS-u preko sporih komunikacijonih veza, odnosno kod većih preopterećenja COBISS-ovog servera. Korisnicima predlažemo da sačekaju da se spisak pogodaka ispiše do kraja i poslije toga više neće biti teškoća prilikom ispisa zahtijevanih pogodaka. No u slučaju da se pomenuta poruka već ispisala, preporučujemo novo pretraživanje (ikona na vrhu strane odnosno link na dnu strane) i ponovni ispis pogodaka.
Prilikom korišćenja COBISS/OPAC-a ne savjetujemo upotrebu tipke Back, jer uzastopna upotreba te tipke može dovesti do pogrešnih rezultata pretraživanja. Bolje je, dakle, upotrijebiti ikone na vrhu strane, odnosno linka na dnu strane nakon čega neće dolaziti do teškoća prilikom upotrebe OPAC-a.
Ta se poruka obično javlja ako u polje za pretraživanje unesete neprikladan ili nedovršen pojam za pretraživanje (ako npr. u osnovnom ili izbornom načinu pretraživanja unesete samo znak * ili ako u komandnom načinu pretraživanja iza prefiksa za pretraživanje ništa ne upišete, npr. LA=).
U tom slučaju potrebno je popraviti, odnosno dopuniti, pojam za pretraživanje. Pri tom se treba držati osnovnih pravila i smjernica za pretraživanje koje možete da pročitate klikom na link Pomoć.
Svako jutro u 3 sata aktivira se procedura za arhiviranje podataka. Tada se ne može pretraživati u uzajamnoj bazi podataka COBISS.BH i ne mogu se pripremati personalne bibliografije. Prekid traje najviše 3 minuta.
Grešku, na koju ste naišli u zapisu,otkloniće u biblioteci/knjižnici u kojoj su zapis kreirali. Ta biblioteka/knjižnica posjeduje građu, a njeni su bibliotekari ovlašćeni za provjeravanje adekvatnosti bibliografskog zapisa i eventualno ispravljanje greške. Predlažemo da pogrešni ispis ispišete u tzv. punom formatu. Na vrhu tako ispisanog zapisa naveden je akronim (skraćenica) biblioteke/knjižnice i ime kreatora. Preko ikone Baza podataka priključite se na lokalnu bazu podataka te biblioteke/knjižnice, a pomoću akronima koji je podvučen povežete se s bazom podataka COLIB, gdje se nalaze i podaci o toj biblioteci (adrese, telefonski i drugi brojevi). Biblioteku /knjižnicu možete da posjetite na navedenoj adresi, nazovete telefonom ili pošaljete poruku elektronskom poštom te opišete grešku.
Ako se biblioteka na vaš zahtjev ne odazove, pošaljite poruku na vibbihurgent@vibbih.bar. Vašu ćemo poruku dostaviti pomenutoj biblioteci.
U sistemu COBISS/OPAC možemo da pripremimo neposredan link do određene baze podataka definisanjem URL adrese. No mogući su i neposredni linkovi URL na neke funkcije u COBISS/OPAC-u (veza na željeno pretraživanje, veza na ispis o dređenog zapisa i veza na autorizaciju za pregled pozajmljene građe ili produženje roka pozajmice). Primjeri.
Ako tabela s dijakritičkim znacima nije potpuna, znakove koji nedostaju možemo sami dopuniti. To činimo tako što izvedemo sledeći postupak.
Programska oprema COBISS3 i COBISS/Connect napravljeni su u Java okruženju. Postupak instalacije ili ažuriranja Java programa zavisi od operativnog sistema.
- Za operativni sistem Windows
- Za operativni sistem Linux ili MAC (Apple Macintosh OS X)
Nakon ažuriranja Java programa iz različitih razloga može se desiti da COBISS2 aplikacije (COBISS/Connect) i COBISS3 aplikacije (COBISS3 klijent) ne rade. Šta treba učiniti kada ne rade linkovi ili prečice za COBISS2 i COBISS3 aplikacije opisano je u postupku Teškoće sa COBISS aplikacijama nakon ažuriranja Java programa.
Komandnu datoteku COBISS za terminalski emulator Reflection i uputstva za instalaciju možete da nađete na adresi http://home.cobiss.ba/bh/preporuka_za_opremu/C2_skripta.asp.
Grešku uzrokuje program Microsoft Office 2000 koji nije pravilno instaliran, odnosno nema upisanu licencu.
U tom slučaju potrebno je:
- program Reflection ukloniti (uninstall) s računara
- korektno završiti instalaciju programa Microsoft Office 2000 (upis licence) ili ukloniti program Microsoft Office 2000
- ponovno instalirati program Reflection, verzija 8, koji sadrži i komandnu datoteku COBISS
Spisak štampača koje podržava programska oprema COBISS možete naći na adresi: http://home.cobiss.ba/bh/preporuka_za_opremu/stampaci.asp.